MESSAGE

Převážná většina z nás měla řadu let s aktivním hraním pauzu a když čas nazrál, osud tomu asi chtěl, abychom se sešli v jedné kapele, v jedné zkušebně a na jednom pódiu. I když se někdy pořádně navzájem štveme, tak si vlastně všichni říkáme, že to je paráda si takhle zarámusit muziku, co máme rádi, a která nás provází od mládí. Je to prostě asi tak jak zpívají Jethro Tull...

...TOO OLD TO ROCK'N'ROLL, TOO YOUNG TO DIE...

Historie "MESSAGE"

Kmenové složení se postupně nabalilo od roku 2006 v podobě kapely Blueway, kterou založil Zdeněk Chroust (kyt) a Jirka Kadleček (kyt). Po několika výměnách bubeníků se složení stabilizovalo . Na jaře 2008 odešel Zdeněk a nahradil ho Petr Beníšek, souběžně i kytarista skupiny SAFFRON.

Nová sestava s novým názvem  MESSAGE zahrála poprvé v klubu Blanice 29.4.2008 ve složení:

Tomáš Zoubek - bicí, kapelník

Jirka "King" Král - perkuse 

Petr Beníšek - kytara

Jirka Kadleček - kytara

Hanz Rydl - baskytara

Jan Rydl - zpěv, kytara

Vašek Spurný - foukací harmonika

 

Další změna nastala před létem 2009, kdy pozici na basmana Hanze Rydla nahradil Zbyněk Týč.   

  

Ke konci roku 2009 době došlo v kapele k něčemu, co by se dalo nazvat:

  Welký třesk v MESSAGE

Honzík Rydl ohlášením svého odchodu z Message odjistil lavinu změn, které následně propukly do konce roku 2009 a nadělaly v rockové lebce kapelníka Tomáše Zoubka tři hluboké zářezy. Rozrůstající se rodina a značná hudební aktivita Honzíka Rydla způsobila odsunutí zájmů v mateřské kapele Message  na 3 nepostupové místo.

Následně odešel i foukačkář Vašek Spurný a kytarista Jiří Kadleček.

Nasnadě je otázka co se to děje v kapele tohoto formátu …… Který červ navrtal poměrně soudržnou a pevnou slupku Message.

Je to prosté!!! Univerzální červ současného bigbítu……

Honoráře mnohdy za hubičku a s tím i spojené podmínky v zařízeních, kde se bigbít děje a davy lidí, které blues rock navštěvují, atd, atd. Neopomíjím i klasickou kapelní ponorku.

 

„ Všechno bude zas dobrý …  jede se dál … “

Poslední vystoupení ve starém složení se konalo v Liberci v přímo rockovém doupěti, hospůdce Tatáž Pakáž!!

Tak to se fakt povedlo a zdá se, že nás pozůstalé to nakoplo k dokončení změn v kapele a nazkoušení repertoáru s novými členy.

 

Kdo je nový….

 

Tak zpěváka jsem měl vytypovaného hnedle. Dlouholetý kamarád a spoluharcovník z kapel Proton, Kentaur, Karamel a JUMBO  - Petr Kovář. Jen jsem ho musel přesvědčit. Petr byl jako vždy opatrný a nechtěl slíbit ihned a  na tuty, ale ruka se mu třásla jak by si to s námi strčil. Hned jsem mu to voflekoval a byl náš.

S druhým adeptem kytaristou Tomášem Sukem nebyl takový problém.

Výběr kytaristy jsem hodil na Petra Beníška. -  „ Sežeň si takovýho, na kterého nebudeš nadávat a se kterým si budeš rozumět!!!! “ 

Tomáš vyhrál konkurz a evidentně k nám chtěl. Tak to ho nakoplo k poměrně značné iniciativě v Message. Pilný kytarista!

 

A co Jana ???

„Lady Jane“ pokud jsme se na stránkách nezmínili, byla načas stálým členem Message, ovšem po Welkém třesku požádala o suspendaci a bylo jí nabídnuto místo stálého hosta. Rádi bychom, aby se jako stálý host prezentovala v Message do budoucna cca 10 – 15 sólovými skladbami a ostatními duety či vokály, ve kterých je nedostižná. Tím ovšem nechci v žádném případě zpochybnit její sólové ambice.

 

Jakým směrem se vydá Message v novém složení …..

Výhodou je, že oba noví členové jsou také příznivci blues a ve své bohaté minulosti se blues zabývali, takže současný repertoár pro ně není novinkou a žádnou komplikací ve spolupráci. Petr Kovář ovšem v minulosti zpíval i tvrdší muziku a jeho výše položená hlasivka skýtá pro Message  možnost nakouknout do tvrdších rockových směrů. 

 

Takže rozhodně přitvrdíme….

Chceme pokračovat ve vlastní tvorbě, která v Message má dva styčníky. Tvoří je Tomáš Zoubek a to spíše bluesověji a Petr Beníšek ve tvrdším hard stylu. S trochou do mlýna přispěl i nový Petr Kovář. Ten přinesl bluesovku, kterou stvořil společně s bývalými členy Kentaur Miki Sivuckou a textařem Petrem Čejkou.

No a rozhodně budeme smrdět bluesem a pokračovat v remakování nebo coverování známých světových pecek.

 

„ Chtěli bychom také něco natočit… „

Poslední nahrávky, které jsou na webu byli natočeny ještě s Blue Way. Přestože jsme natočili pár živáků, kvalitativně to nic podstatného neřeší, přesto že si myslím, že na všech těchto nahrávkách je patrna daleko větší souhra. 

 

Nyní probíhá vzájemné očuchávání a zkoušení starých i nových skladeb. Začínáme v dubnu v MOTORÁJI se s přátelenou  kapelou „ Nikdy nevytažená Čísla „ a máme na to dost času abychom se perfektně připravili.

 

Do budoucna bych chtěl uspořádat pár dvojáků i se spřátelenými kapelami jako  Bluesvar, TAM, Lesboys, Little Fish, Sweet PAIN, Saffron, atd.

 

A za čest bych považoval si zahrát po boku PUMPY + Merlinu,  kde jsem kdysi hrál a Krausberry. Jsem přesvědčen, že všem třem těmto kapelám je a měla by být tak trochu hudba Message podobna.

 

A objet pár fesťáků včetně motorkářských srazů….

No vždyť jsem také Chopperák… a společně s ostrými hochy z Pražského Gangu Motorkářů - PGM je objíždím a zúčastňuji se jich (více na www.pgm.mypage.cz).

Vždy když jsme navštívili v minulosti s Message nějaký fesťák, bylo to dobré zpestření naší činnosti a kvalitně to rozpumpovalo naše rocky zkornatělé žíly…….

 

ToM